S účinností od 1. 1. 2024 zákon č. 408/2023 Sb. novelizoval dosavadní znění zákoníku práce. Do zákoníku práce byl doplněn § 324a. Jde o implementaci jedné z evropských směrnic. Dopad novely do denní praxe je zásadní. Proto vám níže v otázkách a odpovědích novelu zákoníku práce účinnou od 1. 1. 2024 představujeme.
Koho se novela týká?
Novela se týká každého, kdo je tzv. dodavatelem. Tím se rozumí stavební podnikatel dle § 14 písm. d) stavebního zákona (osoba oprávněná k provádění stavebních či montážních prací), který při provádění stavby, změně nebo údržbě dokončené stavby anebo při jejím odstraňování zajišťuje plnění prostřednictvím poddodavatele.
V čem novela spočívá a co je jejím cílem?
Jste-li dodavatelem, pak nově ručíte za mzdy, platy a odměny z dohod („mzdové nároky“) zaměstnanců poddodavatele v rozsahu, ve kterém se pro Vás na smluvním plnění podíleli. Limitem, do kterého ručíte, je minimální mzda. Ta činí s účinností od 1. 1. 2024 částku 18 900 Kč. Poddodavatelem se přitom rozumí i agentura práce, která k provedení prací dočasně přidělila své zaměstnance.
Cílem novely je dle důvodové zprávy:
- motivovat dodavatele k výběru seriózních poddodavatelů; a
- ochránit zaměstnance v subdodavatelských řetězcích. Zejména jsou-li tyto řetězce uměle vytvářeny.
Co když má odběratelsko-dodavatelský řetězec více poddodavatelů?
Společně s dodavatelem (generálním) společně a nerozdílně ručí i poddodavatel na nejvyšším stupni smluvního řetězce.
Příklad: Objednatel uzavře smlouvu o dílo s generálním zhotovitelem. Generální zhotovitel následně uzavře smlouvu o dílo s poddodavatelem A. Poddodavatel A. uzavře další smlouvu o dílo s poddodavatelem B. Poddodavatel B. uzavře další smlouvu o dílo s poddodavatelem C.
V takovém případě:
- generální zhotovitel ručí za mzdové nároky zaměstnanců poddodavatele A, poddodavatele B i poddodavatele C;
- poddodavatel A ručí za mzdové nároky zaměstnanců poddodavatele B; a
- poddodavatel B ručí za mzdové nároky zaměstnanců poddodavatele C.
Za tímto účelem přikládáme grafické znázornění pro lepší představu (zdroj PRK Partners s.r.o., advokátní kancelář).
Do kdy mohou zaměstnanci své mzdové nároky uplatnit?
Zaměstnanci poddodavatelů mohou mzdové nároky uplatnit vůči ručiteli za předpokladu, že jim zaměstnavatel nevyplatil za práci pro dodavatele mzdový nárok nejpozději ve lhůtě splatnosti. Lhůta pro uplatnění nároky činí tři měsíce. Nejpozději do deseti dnů od doručení výzvy je ručitel povinen mzdové nároky uspokojit, a to včetně srážek a odvodů podle zvláštních předpisů vč. srážek a odvedení záloh na daň z příjmů
Co když nároky dle bodu 4) za svého poddodavatele uspokojím?
Pak máte právo na náhradu poskytnutého plnění přímo vůči příslušnému poddodavateli, za nějž jste plnili.
Musím za mzdové nároky svých poddodavatelů ručit? Nemohu se této povinnosti nějak zprostit?
Nemusíte! Ručení se lze zprostit. K tomu musí být naplněny následující předpoklady:
Váš poddodavatel Vám při zahájení realizaci smluvního plnění předá potvrzení, že:
- nemá evidován nedoplatek na pojistném a penále na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a na veřejném zdravotním pojištění, ne starší než tři měsíce; a
- za posledních 12 měsíců nebyla poddodavateli pravomocně uložena pokuta vyšší než 100 000 Kč za porušení povinností plynoucích z pracovněprávních předpisů.
Doporučení na závěr:
Budete-li vstupovat do subdodavatelských řetězců (zejména jako generální zhotovitel), pak vám doporučujeme si od vašich poddodavatelů vyžádat potvrzení dle bodu 6). V takovém případě nebudete ručit za mzdové nároky svých poddodavatelů.